Maat
↑↓ siirry↵ valitseHae koko sivustolta

Missä halvin diesel tänään? Ruotsi, Viro ja Suomi vertailussa

Dieselin hinta Ruotsissa, Virossa ja Suomessa

DieselRuotsi listahintana, Viro ja Suomi viikkokeskiarvona

Ruotsi

2,074 €/l 23,09 SEK/l

ketjujen listahinta Ruotsissa · tänään · voimassa 23.10.2026 alkaen

Circle K 23,09 SEK/l · Preem 23,09 SEK/l

Diesel, valtakunnallinen viikkokeskiarvo (EU:n öljytiedote), 19.10.2026 alkava viikko

  • Ruotsi2,040 €/l
  • Viro2,062 €/l
  • Suomi2,532 €/l

Suomen asemakohtaisia hintoja ei ole: alla on Ruotsin listahinta ja valtakunnalliset keskiarvot. Miksi?

Norja, vertailukohtaKuukausikeskiarvo, syyskuu 2026

Diesel, keskiarvo, syyskuu 2026

  • Norja2,548 €/l27,52 NOK/l
  • Suomi2,515 €/l

Norjan luvut ovat kuukausikeskiarvoja, ja viimeisin kuukausi (syyskuu 2026) on jäljessä muista luvuista. Se on vanha vertailukohta eikä kerro, missä kannattaa tankata, joten Norja ei ole mukana laskurissa.

Tankkauksen hinta samalla viikollaValtakunnalliset viikkokeskiarvot (EU:n öljytiedote), 19.10.2026 alkava viikko
Polttoaine
Tankkausmaa

Diesel, 50 l

Ruotsi102,00 €

Suomi126,60 €

Näillä keskihinnoilla 50 litraa maksaa Ruotsissa 24,60 € vähemmän kuin Suomessa.

Ajomatkan kustannusta ei ole laskettu mukaan. Laskuri vertaa vain saman viikon keskiarvoja. Viron-matkalla lauttalippu on lisäkustannus, jota ei ole laskettu mukaan.

Ruotsin ketjujen listahinnat tänään, Viron ja Suomen valtakunnalliset viikkokeskiarvot ja laskuri täydelle tankille.

Päivän hinnat ja valtakunnalliset keskiarvot ovat eri ajanjaksoilta, joten niiden erotusta ei esitetä säästönä; tankkauslaskuri vertaa vain saman viikon lukuja. Listahinta = ketjun valtakunnallinen ohjehinta ennen paikallisia alennuksia; pumppuhinta voi olla alempi. Listahinta tarkistettu 23.10.2026 klo 16.30.

01 · Näin luet luvut

Mitä luvut tarkoittavat?

Meillä ei ole Suomen asemien pumppuhinnoille lähdettä, jonka ehdot sallivat uudelleenjulkaisun. Emme kopioi hintavertailupalvelujen tietoja ilman lupaa, joten näytämme vain ne luvut, jotka voidaan julkaista.

Ruotsi: Circle K ja Preem julkaisevat valtakunnalliset listahintansa. Listahinta on ketjun ohjehinta eikä yksittäisen aseman hinta; pumpulla hinta voi olla alempi.

Viro ja Suomi: Euroopan komission Weekly Oil Bulletin julkaisee kunkin maan valtakunnallisen keskihinnan viikoittain. Molempien luvut ovat samalta viikolta (19.10.2026 alkava viikko), joten niitä voi verrata keskenään. Ne eivät kerro yksittäisen aseman hintaa.

02 · Lisää

Tarkemmat sivut: asemat, kartat ja laskurit

03 · Kysymykset

Usein kysyttyä

Missä on halvin diesel tänään?

Ruotsin ketjujen dieselin listahinta on tänään 23,09 SEK/l (≈ 2,074 €/l). Viikkokeskiarvot 19.10.2026 alkavalta viikolta: Viro 2,062 €/l, Ruotsi 2,040 €/l, Suomi 2,532 €/l. Päivän listahintaa ja viikkokeskiarvoa ei verrata keskenään. Lähteet: Circle K, Preem ja Euroopan komission Weekly Oil Bulletin.

Miksi Suomessa ei ole asemakohtaisia hintoja?

Meillä ei ole Suomen asemien pumppuhinnoille lähdettä, jonka ehdot sallivat julkaisemisen, emmekä kopioi hintavertailupalvelujen tietoja ilman lupaa. Siksi näytämme vain luvallisesti julkaistavat luvut. Suomen luku on valtakunnallinen keskihinta (Weekly Oil Bulletin), ei yksittäisen aseman hinta.

Paljonko säästää, kun tankkaa Ruotsissa?

Saman viikon keskiarvoilla (19.10.2026 alkava viikko) 50 litraa dieseliä maksaa Ruotsissa 102,00 € ja Suomessa 126,60 €, eli Ruotsissa 24,60 € vähemmän. Luku perustuu valtakunnallisten keskihintojen eroon, ei yksittäisen aseman hintaan, eikä siinä ole huomioitu ajomatkaa. Yllä oleva laskuri vertaa myös muita määriä ja bensiiniä.

Kannattaako tankata Virossa?

Saman viikon keskiarvoilla (19.10.2026 alkava viikko) 50 litraa dieseliä maksaa Virossa 103,10 € ja Suomessa 126,60 €, eli Virossa 23,50 € vähemmän. Lisäkuluiksi tulevat lauttalippu ja matkat satamiin, ja ne ratkaisevat, kannattaako reissu; niiden kustannuksia emme näytä. Virosta meillä ei ole asemakohtaisia hintoja, vain tämä valtakunnallinen keskiarvo.

04 · Lähteet

Lähteet ja lisenssit

  • Euroopan komissio, Weekly Oil Bulletin (CC BY 4.0), julkaisu 19.10.2026
  • Ruotsin listahinnat: Circle K:n ja Preemin julkaisemat
  • Norjan tilastokeskus (SSB), taulukko 09654, valtakunnallinen kuukausikeskiarvo (CC BY 4.0), syyskuu 2026. Suomen luku on niiden EU:n tiedotteen viikkoarvojen keskiarvo, joiden viikko alkaa syyskuussa 2026.
  • Haaparanta-, Tornionlaakso- ja Tallinna-sivujen lähteet on lueteltu kullakin sivulla.
  • Valuuttakurssit: Euroopan keskuspankki (EKP), viitekurssi: 1 € = 10,8003 NOK (syyskuu 2026); 1 € = 11,1310 SEK (23.10.2026)